  • RLB0812-221KL
RLB0812-221KL
advertisement
Manufacturer No:
RLB0812-221KL
HK JDW NO:
103-RLB0812-221KL
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RLB0812-221KL
Step5Bar-code shipping tag
RLB0812-221KL
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RLB
  • Size / Dimension
    0.264Dia 6.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Current Rating
    240mA
  • Base Part Number
    RLB0812
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Max DC Current
    240mA
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    45 @ 796kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • DC Current
    240mA
  • Diameter
    6.7mm
  • Height
    10.0076mm