  • RM1A48A25
RM1A48A25
advertisement
Manufacturer No:
RM1A48A25
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RM1A48A25
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
RM1A48A25
Description:
Relay;SSR;Zero-Switching;1P-NO;Cur-Rtg 25A;Ctrl-V 20-280/22-48AC/DC;Screw
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RM1A48A25
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RM1A48A25.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    RM
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Subcategory
    Solid State Relays
  • Current Rating
    25A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Voltage - Input
    20V~280VAC 22V~48VDC
  • Output Current
    25A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Input Type
    AC/DC
  • Max Output Voltage
    530V
  • Voltage - Load
    42V~530V
  • Max Input Current
    20mA
  • Control Current
    0.01A
  • Height
    28.8mm
  • Length
    44.8mm
  • Width
    58.2mm