  • RM1E23V50
RM1E23V50
advertisement
Manufacturer No:
RM1E23V50
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RM1E23V50
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
RM1E23V50
Description:
RELAY;SOLID STATE;PHASE ANGLE;FIRED ANALOG;0-10VDC;90-280 VAC;50 AMPS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RM1E23V50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RM1E23V50.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    RM1E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Depth
    58.2mm
  • Current Rating
    50A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    280V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Output Type
    AC, Proportional Control
  • Operating Supply Voltage
    265V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    0V~10VDC
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SPST
  • Input Type
    DC
  • Turn On Delay Time
    1 s
  • Max Output Voltage
    280V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    90V~265V
  • Max Input Current
    20mA
  • Height
    29.6mm
  • Length
    44.8mm