  • RN60D1502FBSL
RN60D1502FBSL
advertisement
Manufacturer No:
RN60D1502FBSL
HK JDW NO:
873-RN60D1502FBSL
Datasheet:
RN60D1502FBSL
Description:
FIXED RESISTOR, 15kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RN60D1502FBSL
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    15kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.64 mm