  • RN70E1501FB14
RN70E1501FB14
advertisement
Manufacturer No:
RN70E1501FB14
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RN70E1501FB14
Package:
Axial
Datasheet:
RN70E1501FB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.75W 3/4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RN70E1501FB14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-R-10509/3, RN70
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Lead Diameter
    0.81 mm