  • RNC55H1011BRRSL
RNC55H1011BRRSL
advertisement
Manufacturer No:
RNC55H1011BRRSL
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RNC55H1011BRRSL
Package:
Axial
Datasheet:
RNC55H1011BRRSL
Description:
1.01kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNC55H1011BRRSL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.01kOhms
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Length
    6.35mm
  • Width
    2.39mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.1%