  • RNC55H15R8BSB14
RNC55H15R8BSB14
advertisement
Manufacturer No:
RNC55H15R8BSB14
HK JDW NO:
873-RNC55H15R8BSB14
Datasheet:
RNC55H15R8BSB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 15.8Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC55H15R8BSB14
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    15.8Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    2.39mm