  • RNC55H16R2FSB14
RNC55H16R2FSB14
advertisement
Manufacturer No:
RNC55H16R2FSB14
HK JDW NO:
873-RNC55H16R2FSB14
Datasheet:
RNC55H16R2FSB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 16.2Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC55H16R2FSB14
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    16.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    2.39mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±1%