  • RNC55J2802FSBSL
RNC55J2802FSBSL
advertisement
Manufacturer No:
RNC55J2802FSBSL
HK JDW NO:
873-RNC55J2802FSBSL
Datasheet:
RNC55J2802FSBSL
Description:
FIXED RESISTOR, 28kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC55J2802FSBSL
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    28kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Lead Diameter
    0.64 mm