  • RNC55K6192FMBSL
RNC55K6192FMBSL
advertisement
Manufacturer No:
RNC55K6192FMBSL
HK JDW NO:
873-RNC55K6192FMBSL
Datasheet:
RNC55K6192FMBSL
Description:
FIXED RESISTOR, 61.9kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC55K6192FMBSL
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    61.9kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Lead Diameter
    0.64 mm