  • RNF-3000-18/6-X-SP
RNF-3000-18/6-X-SP
advertisement
Manufacturer No:
RNF-3000-18/6-X-SP
HK JDW NO:
798-RNF-3000-18/6-X-SP
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing and Sleeves HS-TBG 18/6MM CL PRICE PER METER
Step5Bar-code shipping tag
RNF-3000-18/6-X-SP
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2011
  • Series
    Thermofit RNF-3000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Clear
  • Shrinkage Ratio
    3 to 1
  • Shrink Temperature
    80°C
  • Length
    492.1' 150.0m
  • Diameter - Inside
    18 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.709 (18.01mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.236 (5.99mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.033 0.84mm