  • RP13A-12PD-20SC
RP13A-12PD-20SC
advertisement
Manufacturer No:
RP13A-12PD-20SC
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-RP13A-12PD-20SC
Package:
Datasheet:
RP13A-12PD-20SC
Description:
Plug Housing Polycarbonate (PC) Free Hanging (In-Line) 20 Positions Bulk Push-Pull Unshielded Contacts Not Included RP13A
Step5Bar-code shipping tag
RP13A-12PD-20SC
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    Polycarbonate (PC)
  • Insert Material
    Polycarbonate (PC)
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    RP13A
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    20
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    DIN Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AG
  • DIN Conformance
    YES
  • Contact Type
    Crimp
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Shell Size - Insert
    12
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.665 inch
  • Body Breadth
    0.665 inch
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    1.2mm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V