  • RPS0500DH22R0JB
RPS0500DH22R0JB
advertisement
Manufacturer No:
RPS0500DH22R0JB
HK JDW NO:
875-RPS0500DH22R0JB
Package:
Box
Datasheet:
RPS0500DH22R0JB
Description:
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 500W
Step5Bar-code shipping tag
RPS0500DH22R0JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    RPS 500
  • Size / Dimension
    2.874Lx2.362W 73.00mmx60.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    22Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    5kV
  • Additional Feature
    RATED POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 500W
  • Power Rating
    500W
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Insulation Resistance
    1 TΩ
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Coating, Housing Type
    Aluminum Oxide
  • Height
    27.0002mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm