  • RQ5L015SPTL
RQ5L015SPTL
advertisement
Manufacturer No:
RQ5L015SPTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RQ5L015SPTL
Package:
SC-96
Datasheet:
RQ5L015SPTL
Description:
MOSFET P-CH 60V 1.5A TSMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RQ5L015SPTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-96
  • Number of Pins
    96
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1W Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    280m Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    500pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    10nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.5A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.36Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V