  • RSC141D1000-116
RSC141D1000-116
advertisement
Manufacturer No:
RSC141D1000-116
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RSC141D1000-116
Package:
Datasheet:
RSC141D1000-116
Description:
Quantity:
In Stock : 1183
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSC141D1000-116
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper, Silver
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Actuator Material
    Polycarbonate
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RSC, LAMB
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Black
  • Current Rating (Amps)
    20A AC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    20A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.4988mm
  • Body Breadth
    13.7922 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved) - Illuminated
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.60mm x 13.90mm
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Illumination Voltage (Nominal)
    125VAC
  • Illumination Type, Color
    Neon, Red
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current Rating
    20A
  • Illumination Type
    Neon
  • Contact Current(AC)-Max
    16A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    16A@250VAC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact Function
    OFF-ON
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.75HP@250VAC
  • Body Height
    18.4912mm
  • Length - Termination
    0.378 inch
  • Actuator Length
    0.307 inch