  • RSD-300D-48
RSD-300D-48
advertisement
Manufacturer No:
RSD-300D-48
HK JDW NO:
495-RSD-300D-48
Package:
300
Datasheet:
RSD-300D-48
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 302W
Step5Bar-code shipping tag
RSD-300D-48
    14 Weeks
  • Mount
    Panel, Rack
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    300
  • Weight
    1.19kg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    RSD-300 (300W)
  • Size / Dimension
    8.50Lx3.80W x 1.57 H 216.0mmx96.5mmx40.0mm
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    302W
  • Depth
    40mm
  • Efficiency
    91.5%
  • Voltage - Isolation
    4000V
  • Voltage - Input (Max)
    143V
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    67.2V
  • Output Current
    6.3A
  • Output Power
    302.4W
  • Current - Output 1
    6.3A
  • Nominal Input Voltage
    110V
  • Max Output Power
    302.4W
  • Height
    40mm