  • RSF1FT56K0
RSF1FT56K0
advertisement
Manufacturer No:
RSF1FT56K0
HK JDW NO:
762-RSF1FT56K0
Datasheet:
RSF1FT56K0
Description:
Axial, Through Hole 56kOhms, 1W, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
RSF1FT56K0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RSF
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.433L 4.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    56kOhms
  • Max Operating Temperature
    235°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Diameter
    4.5mm
  • Length
    10.9982mm