  • RSP-2000-24
RSP-2000-24
advertisement
Manufacturer No:
RSP-2000-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RSP-2000-24
Package:
Datasheet:
RSP-2000-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 1920W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSP-2000-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Desktop, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.949994kg
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C With Derating
  • Series
    RSP-2000 (2000W)
  • Size / Dimension
    11.60Lx5.00W x 1.61 H 294.6mmx127.0mmx41.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Type
    Enclosed
  • Color
    Silver
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1920W
  • Power Rating
    1.92kW
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    127mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    24V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 127V~370VDC
  • Output Current
    80A
  • Output Power
    1.92kW
  • Current - Output 1
    80A
  • Max Output Power
    1.2kW
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    16A
  • Height
    40.64mm