  • RSSD20117A1R50KB00
RSSD20117A1R50KB00
advertisement
Manufacturer No:
RSSD20117A1R50KB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RSSD20117A1R50KB00
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Description:
ADJ PWR RES 1.5 OHM 100W CHAS MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSSD20117A1R50KB00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    RSSD
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Lug
  • Temperature Coefficient
    75 ppm/°C
  • Resistance
    1.5Ohms
  • Max Operating Temperature
    450°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    100W
  • Power Rating
    100W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    0.866 OD 0.496 ID 22.00mmx12.60mm
  • Height
    42mm
  • Length
    4.606 117.00mm