  • RT0402BRD0753KL
RT0402BRD0753KL
advertisement
Manufacturer No:
RT0402BRD0753KL
HK JDW NO:
898-RT0402BRD0753KL
Datasheet:
RT0402BRD0753KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 53kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402BRD0753KL
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    53kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    HIGH-PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    355.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm