  • RT0402CRE0768K1L
RT0402CRE0768K1L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402CRE0768K1L
HK JDW NO:
898-RT0402CRE0768K1L
Datasheet:
RT0402CRE0768K1L
Step5Bar-code shipping tag
RT0402CRE0768K1L
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    68.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C