  • RT0402DRE073K92L
RT0402DRE073K92L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402DRE073K92L
HK JDW NO:
898-RT0402DRE073K92L
Datasheet:
RT0402DRE073K92L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.92kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402DRE073K92L
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    3.92kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm