  • RT0603FRE072K49L
RT0603FRE072K49L
advertisement
Manufacturer No:
RT0603FRE072K49L
HK JDW NO:
898-RT0603FRE072K49L
Datasheet:
RT0603FRE072K49L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9344
Step5Bar-code shipping tag
RT0603FRE072K49L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.49kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm