  • RT1210DRD0714R3L
RT1210DRD0714R3L
advertisement
Manufacturer No:
RT1210DRD0714R3L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RT1210DRD0714R3L
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
RT1210DRD0714R3L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 14.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT1210DRD0714R3L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    14.3Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm