  • RT22C2X502
RT22C2X502
advertisement
Manufacturer No:
RT22C2X502
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RT22C2X502
Package:
Datasheet:
Description:
Res Wirewound Trimmer 5K Ohm 5% 0.75W(3/4W) 25(Elec)Turn 1.91mm (13.59 X 5.59 X 12.7mm) Pin Thru-Hole Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT22C2X502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.7g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® RT22/RTR22-Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.220 Face x 0.500 H 12.70mmx5.59mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    5.59mm
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    RT22C2
  • Military Standard
    MIL-PRF-27208
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Diameter
    0.71 mm
  • Rated Temperature
    85°C