  • RT2512BKB0756RL
RT2512BKB0756RL
advertisement
Manufacturer No:
RT2512BKB0756RL
HK JDW NO:
898-RT2512BKB0756RL
Datasheet:
RT2512BKB0756RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 56Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RT2512BKB0756RL
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    56Ohm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6332
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm