  • RT9001-33GG
RT9001-33GG
advertisement
Manufacturer No:
RT9001-33GG
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT9001-33GG
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
RT9001-33GG
Description:
Fixed PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RT9001-33GG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    300μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 600mA Typ
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    580mV
  • Min Current Limit
    600mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V