  • RT9166-33GV
RT9166-33GV
advertisement
Manufacturer No:
RT9166-33GV
HK JDW NO:
682-RT9166-33GV
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
RT9166-33GV
Description:
Fixed 0.95mm PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 4142
Step5Bar-code shipping tag
RT9166-33GV
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
    Positive
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    2.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    300μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.23V @ 300mA Typ
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Output Current1-Max
    0.3A
  • Min Current Limit
    300mA
  • Length
    2.8955mm