  • RT9198-15GU5
RT9198-15GU5
advertisement
Manufacturer No:
RT9198-15GU5
HK JDW NO:
682-RT9198-15GU5
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
RT9198-15GU5
Description:
Fixed PMIC 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 2322
Step5Bar-code shipping tag
RT9198-15GU5
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Output
    300mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    130μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.33V @ 300mA
  • PSRR
    60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    220mV
  • Min Current Limit
    360mA