  • RTD-75-S-03
RTD-75-S-03
advertisement
Manufacturer No:
RTD-75-S-03
HK JDW NO:
790-RTD-75-S-03
Package:
Datasheet:
RTD-75-S-03
Description:
TNC 75Ohm Bulk PTFE
Step5Bar-code shipping tag
RTD-75-S-03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Insulation Material
    Polytetrafluoroethylene
  • Dielectric Material
    PTFE
  • Body Material
    Brass, Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    TNC
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    APPLICABLE CABLES: RG 179; RG 187
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Frequency
    2.8GHz
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body/Shell Style
    JACK
  • ELV
    Non-Compliant
  • Coupling Type
    THREADED
  • Impedance
    75Ohm
  • Body Plating
    Nickel
  • Length
    25.4mm