  • RTF015N03TL
RTF015N03TL
advertisement
Manufacturer No:
RTF015N03TL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RTF015N03TL
Package:
3-SMD, Flat Lead
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 1.5A TUMT3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTF015N03TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-SMD, Flat Lead
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    240MOhm
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1.5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    320mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    800mW
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    240m Ω @ 1.5A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    80pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    2.2nC @ 4.5V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    2.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±12V
  • Fall Time (Typ)
    9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    15 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    12V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V