  • RV2-6V101M-R
RV2-6V101M-R
advertisement
Manufacturer No:
RV2-6V101M-R
Manufacturer:
Elna
HK JDW NO:
269-RV2-6V101M-R
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% 89mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
RV2-6V101M-R
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TAPE
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2626
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Ripple Current
    89mA
  • Tan Delta
    0.28
  • ESR
    2200 mΩ
  • Custom Capabilities
    If Necessary, Drawings Can Be Provided
  • Length
    5.3mm