  • RW67V1R8B12
RW67V1R8B12
advertisement
Manufacturer No:
RW67V1R8B12
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-RW67V1R8B12
Package:
Ceramic
Datasheet:
RW67V1R8B12
Description:
Through Hole 1.8Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RW67V1R8B12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    20 ppm/°C
  • Resistance
    1.8Ohm
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    6.5W
  • Military Standard
    MIL-PRF-26
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    25.4mm