  • RWR89S1501FRS73
RWR89S1501FRS73
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S1501FRS73
HK JDW NO:
873-RWR89S1501FRS73
Datasheet:
RWR89S1501FRS73
Description:
Through Hole 1.5kOhms, 3W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S1501FRS73
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
    2
  • Termination
    Axial
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    4.75mm
  • Length
    14.22mm
  • Width
    4.75mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C