  • RWR89S1R00FPB12
RWR89S1R00FPB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S1R00FPB12
HK JDW NO:
873-RWR89S1R00FPB12
Datasheet:
RWR89S1R00FPB12
Description:
FIXED RESISTOR, 1Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S1R00FPB12
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Lead Diameter
    0.813 mm