  • RZ3A40D55
RZ3A40D55
advertisement
Manufacturer No:
RZ3A40D55
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RZ3A40D55
Package:
Module
Datasheet:
RZ3A40D55
Description:
Solid state relay, three phase 4. . .32 VDC, RZ3A40D55, Carlo Gavazzi
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RZ3A40D55
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RZ3A40D55.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    12
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    RZ3A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    3PST-NO (3 Form A)
  • Voltage - Input
    4V~32VDC
  • Max Output Voltage
    440V
  • Voltage - Load
    24V~440V
  • Max Input Current
    23mA
  • Load Current
    55A