  • S-1002CA22I-M5T1U
S-1002CA22I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1002CA22I-M5T1U
HK JDW NO:
724-S-1002CA22I-M5T1U
Datasheet:
S-1002CA22I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1002 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1002CA22I-M5T1U Overview
This voltage supervisor has a total of 5 mounting terminals that can be used for mounting. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. For your reference, this PMIC includes a list of SC-74A, SOT-753 functions. There are a lot of similarities between this IC management and other Voltage Detector products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. In a 1.2V supply voltage, the power management conducts. Power ics operate at 1 supply voltages. Surface Mount mounting is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Push-Pull, Totem Pole. A PMIC from the well-known S-1002 series of products is being offered here.
S-1002CA22I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1002CA22I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1002CA22I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Insulation fault location system
  • Power distribution systems of infant care room
  • Battery cars
  • Military electronics
  • Medical-specific isolation transformer
  • Power distribution systems of CCU
  • Detection of phase imbalance
  • Power distribution systems of ICU
  • Stable power system
  • Electronics installed in the vehicle
Step5Bar-code shipping tag
S-1002CA22I-M5T1U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Voltage - Threshold
    2.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm