  • S-1002CA36I-M5T1U
S-1002CA36I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1002CA36I-M5T1U
HK JDW NO:
724-S-1002CA36I-M5T1U
Datasheet:
S-1002CA36I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1002 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1002CA36I-M5T1U Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. To assist you, this PMIC includes SC-74A, SOT-753 functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Voltage Detector line. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. Manage ics operate at 1.2V supply voltages. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Power management recommends the Surface Mount mounting type. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Push-Pull, Totem Pole. The IC power that you are looking at comes from our well-known S-1002 series product line.
S-1002CA36I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1002CA36I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1002CA36I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Efficient information transmission
  • Detection of phase sequence
  • Medical-specific insulation monitor
  • Power distribution systems of operating room
  • Satellite navigation
  • Important electronics for automotive protection
  • Medical-specific isolation transformer
  • Multi-voltage system
  • Radar
  • Rechargeable batteries
Step5Bar-code shipping tag
S-1002CA36I-M5T1U
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Voltage - Threshold
    3.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA