  • S-1002CA43I-M5T1U
S-1002CA43I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1002CA43I-M5T1U
HK JDW NO:
724-S-1002CA43I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1002CA43I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1002 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1002CA43I-M5T1U Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. As a reference, this IC power includes SC-74A, SOT-753 functions for your convenience. There are a lot of similarities between this IC power and other Voltage Detector products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.2V. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. The recommended mounting type is Surface Mount. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~85°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. Located in the well-known S-1002 series product line, this IC management is a kind of this series.
S-1002CA43I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1002CA43I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1002CA43I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Data storage applications
  • Utility meter
  • Unattended substation automation
  • Electrical fire monitoring system
  • Magnetic resonance imaging
  • Electric heating appliances
  • Power distribution systems of infant care room
  • Network equipment
  • Embedded computing
  • Dash board
Step5Bar-code shipping tag
S-1002CA43I-M5T1U
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    S-1002
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Voltage - Threshold
    4.3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm