  • S-25C080A0I-K8T3U
S-25C080A0I-K8T3U
advertisement
Manufacturer No:
S-25C080A0I-K8T3U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-25C080A0I-K8T3U
Package:
8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)
Datasheet:
S-25C080A0I-K8T3U
Description:
Memory IC 2.9mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S-25C080A0I-K8T3U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT ALSO HAVE FREQUENCY OF 2 MHZ OPERATES AT 1.6 TO 2.5 V SUPPLY VOLTAGE
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.6V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Memory Size
    8Kb 1K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    5MHz
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    1KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    4ms
  • Memory Density
    8192 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    4ms
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.8mm