  • S-8353A25MC-IQKT2U
S-8353A25MC-IQKT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8353A25MC-IQKT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8353A25MC-IQKT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 50kHz Tape & Reel (TR) 300mA Switch SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 6572
Step5Bar-code shipping tag
S-8353A25MC-IQKT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    0.9V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    50kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    2.9mm