  • S0603-56NH1
S0603-56NH1
advertisement
Manufacturer No:
S0603-56NH1
HK JDW NO:
79-S0603-56NH1
Step5Bar-code shipping tag
S0603-56NH1
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Current Rating
    600mA
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • DC Resistance (DCR)
    340mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.9GHz
  • Q @ Freq
    35 @ 200MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Inductance Frequency - Test
    200MHz
  • Rated Current-Max
    0.6A
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
  • Tolerance
    ±3%