  • S101K39SL0P6UK5R
S101K39SL0P6UK5R
advertisement
Manufacturer No:
S101K39SL0P6UK5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S101K39SL0P6UK5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S101K39SL0P6UK5R
Description:
S 100pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% SL 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S101K39SL0P6UK5R
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL0
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    3916
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm