  • S152K47Y5PR63K7R
S152K47Y5PR63K7R
advertisement
Manufacturer No:
S152K47Y5PR63K7R
HK JDW NO:
886-S152K47Y5PR63K7R
Datasheet:
S152K47Y5PR63K7R
Description:
S 1500pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.472Dia 12.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 6554
Step5Bar-code shipping tag
S152K47Y5PR63K7R
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5P
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4716
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.661 16.80mm
  • Length
    12mm