  • S1DXM-M2C60M-DC24V
S1DXM-M2C60M-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
S1DXM-M2C60M-DC24V
HK JDW NO:
590-S1DXM-M2C60M-DC24V
Package:
Description:
Timer, Multi Range, Multi Function, 0.5s to 60min, 24 VAC
Step5Bar-code shipping tag
S1DXM-M2C60M-DC24V
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Socket
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    24VDC
  • Depth
    22.1mm
  • Function
    Programmable (Multi-Function)
  • Number of Contacts
    2
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Current Rating
    40mA
    Mechanical Relay
  • Power Consumption
    2W
  • Contact Rating @ Voltage
    7A @ 250VAC
  • Delay Time
    0.5 Sec ~ 60 Min
  • Timing Adjustment Method
    Hand Dial
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Length
    28.5mm
  • Width
    57.9mm