  • S1KW48C-6D
S1KW48C-6D
advertisement
Manufacturer No:
S1KW48C-6D
HK JDW NO:
684-S1KW48C-6D
Datasheet:
S1KW48C-6D
Step5Bar-code shipping tag
S1KW48C-6D
  • Base Part Number
    S1KW48
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 48000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    48V @ 1.5A
  • Case Connection
    ANODE AND CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    48000V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    48000V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A