  • S1R72005F00A100
S1R72005F00A100
advertisement
Manufacturer No:
S1R72005F00A100
HK JDW NO:
262-S1R72005F00A100
Package:
64-QFP
Datasheet:
Description:
CMOS Controllers Interface ICs QUAD 0.5mm 64-QFP
Purchasing and Inquiry
S1R72005F00A100 Overview
There is a copy of it in the 64-QFP package. Easy-to-carry Tray-shaped packaging. The terminations in it can be broken down into 64's. Providing a voltage of 2.5V leads to high efficiency. It contains BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs, uCs, and peripheral ICs in total. There is a clock running on the device at a frequency of 48MHz. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.7V. Ensure stable operation by keeping the temperature at 85°C°C at all times. The supply voltage (Vsup) should be kept above 2.3V so the device can function normally. In addition to that, it has a pin count of 64.
S1R72005F00A100 Features
48MHz clock frequency
Maximum temperature of 85°C
S1R72005F00A100 Applications
  • Routers
  • HVAC and Building Control
  • Embedded, Industrial Controller
  • Microprocessors and
  • MP3 Players
  • Portable Appliances
  • Remote transmission formatter
  • 0 to 10V Dimming Luminaires
  • Networking, Optic Switch/ Router
  • Smart handheld devices
Step5Bar-code shipping tag
S1R72005F00A100
  • Package / Case
    64-QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Address Bus Width
    8
  • External Data Bus Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm