  • S26P200D15Y
S26P200D15Y
advertisement
Manufacturer No:
S26P200D15Y
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-S26P200D15Y
Package:
Module
Datasheet:
S26P200D15Y
Description:
S26P200D15Y datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
S26P200D15Y Overview
Safety measures are taken to protect the current sensors by putting them in Module packages. Current sensors are packaged in the Bulk for protection. It is recommended that current sensors provide a current that is not greater than 16mA.
S26P200D15Y Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: ±12V~15V
Frequency: DC~100kHz
Sensing Current: 200A
Module Package
S26P200D15Y Applications
There are a lot of Tamura S26P200D15Y Current Sensors applications.
  • General purpose inverters
  • Proving Switch
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Static converters for DC motor drives
  • Battery supplied applications
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Overcurrent protection
  • Mobile applications
  • DC and AC power monitoring
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
Step5Bar-code shipping tag
S26P200D15Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    16mA
  • Accuracy
    ±0.4%
  • Response Time
    1μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Closed Loop
  • Linearity
    ±0.15%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    200A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    S26PXXXD15Y
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    ±12V~15V
  • Frequency
    DC~100kHz