  • S4010DS2RP
S4010DS2RP
advertisement
Manufacturer No:
S4010DS2RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-S4010DS2RP
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
S4010DS2RP
Purchasing and Inquiry
S4010DS2RP Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 10A.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 6mA.A conductor's leakage current can be a good indicator of how effective the insulation is, with its maximal leakage current equal to 0.25mA.
S4010DS2RP Features
its RMS current (Irms) is 10A
its current can be 6mA
its maximal leakage current can be 0.25mA
S4010DS2RP Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. S4010DS2RP applications of SCRs thyristors.
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • DC motor control and drives
  • Motor starters
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Power converters
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
S4010DS2RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6.4A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • RMS Current (Irms)
    10A
  • Hold Current
    6mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    6mA
  • Leakage Current (Max)
    0.25mA
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    100 A
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    250V/us