  • S470K29SL0P6UK7R
S470K29SL0P6UK7R
advertisement
Manufacturer No:
S470K29SL0P6UK7R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S470K29SL0P6UK7R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S470K29SL0P6UK7R
Description:
S 47pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% SL 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S470K29SL0P6UK7R
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    47pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm